Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування.

Традиційно 1-7 серпня проходить Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування, щоби підвищити обізнаність батьків та майбутніх батьків про переваги та користь грудного вигодовування. Підтримка цього процесу вкрай важлива для досягнення загальних цілей харчування і здоров’я. Більше того, грудне вигодовування важливе не лише для здоров’я дитини та матері, але й для зміцнення їхньої взаємодії. У спецматеріалі до Тижня грудного вигодовування поговоримо про переваги годування груддю, розглянемо основі факти і цифри цього процесу. 

Переваги для дитини

Збалансований раціон і поживні речовини: Грудне молоко матері є унікальним натуральним продуктом харчування для новонароджених, який не може повторити жодна штучна суміш. Грудне молоко повністю покриває потреби дитини в поживних речовинах протягом перших 6 місяців життя, з 6 до 12 місяців продовжує задовольняти щонайменше половину потреб дитини в поживних речовинах, а протягом другого року життя – покриває третину цих потреб. За винятком конкретних протипоказань, грудне молоко матері є найбезпечнішим джерелом поживних речовин, вітамінів та енергії, оскільки не містить жодних додаткових, шкідливих чи забруднюючих речовин.

Захист від хвороб: Ранній початок грудного вигодовування – протягом години після народження дитини – забезпечує високий рівень захисту немовляти від інфекційних захворювань, зокрема – від кишково-шлункових та респіраторних інфекцій. Згідно з даними ВООЗ, виключно грудне вигодовування значно знижує ризик смерті внаслідок діареї, пневмонії та інших інфекційних захворювань, а у разі хвороби діти швидше одужують. На 72 % знижується ризик госпіталізації протягом першого року життя, через інфекції дихальних шляхів. Середній отит зустрічається на 50% рідше (якщо немовля годувати принаймні 3 місяці). Знижується ризик раптової дитячої смертності на 36%. Значно зменшується ризик неінфекційних захворювань (цукрового діабету, астми, гострого лімфоцитарного та мієлоїдного лейкозів тощо). При цьому грудне вигодовування не є альтернативою вакцинації. Воно не здатне захистити дитину від інфекцій, проти яких проводиться щеплення. Наприклад, дитина, яка перебуває на грудному вигодовуванні, при інфікуванні кашлюком може тяжко захворіти і навіть померти.

Довгострокові переваги: Грудне вигодовування може дати імунітет дитині на майбутнє від таких небезпечних хвороб як астма та діабет. Крім того, діти й підлітки, які в грудному віці отримували молоко матері, рідше страждають від надлишкової ваги або ожиріння у старшому віці.

Сенсорний, пізнавальний та інтелектуальний розвиток: Грудне вигодовування сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти, а також закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку. Дослідження доводять, що діти, яких годували грудьми, демонструють вищі результати академічної успішності та інтелектуального розвитку.

Відчуття безпеки: Грудне вигодовування для дитини – це також заспокоєння та відчуття безпеки.

Переваги для матері

Захист від небезпечних хвороб: Грудне вигодовування може допомогти знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань, цукрового діабету 2 типу, раку яєчників та раку молочної залози. 

Психічне здоров’я: Грудне вигодовування знижує ризик розвитку післяродової депресії.

Посилення емоційного зв’язку з дитиною: Грудне вигодовування посилює зв’язок матері з дитиною, сприяє покращенню та зміцненню сімейних відносин.

Безпека та комфорт: Грудне вигодовування – це найнадійніший, найбезпечніший та найдоступніший спосіб годування немовляти.

Грудне вигодовування є найкращим вибором для забезпечення здоров’я та розвитку дитини, а також для підтримки здоров’я матері. На відміну від штучного вигодовування, грудне вигодовування не має значних ризиків для здоров’я дитини та матері.

За матеріалами Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *